3 Nisan 2019

Aşırı Terleme Tedavisi Ankara

Aşırı Terleme

Aşırı terleme yeni Hiperhidroziz herhangi bir egzersize ya da ısıya bağlı olmadan meydana gelen anormal terleme durumudur. Terleme derecesi o kadar fazla olabilir ki vücudundan damlayacak kadar seviyelere erişebilir. Bu tarz anormal terleme durumu kişinin sosyal hayatını olumsuz etkileyeceği gibi utanmalara da neden olabilir.

Aşırı terleme tedavisi kuvvetli ilaçlar ile yapılır. İlaçların etkili olmadığı durumlar ya da yardımcı olması amacıyla alternatif tedavi yöntemleri uygulanabilir. Tedavi yöntemleriyle başarılı olunamaz ise cerrahi yöntemler ile ter bezleri alınabilir ya da sinirlerle alakalı işlem uygulanabilir. Bazı durumlarda terleme nedeni tespit edilip tedavisi de gerçekleştirilebilir.

Aşırı Terleme Nedenleri

İnsanlar yaptıkları egzersizlere ya da ısısal durumlara göre terleyebilir ancak Aşırı terleme durumunda terleme normal görülebilecek seviyelerin çok üzerindedir. Aşırı terleme vücudun her iki yönünde de gelişir. Eller, ayaklar, yüz, koltuk altlarını etkilemektedir. Bu terleme durumu haftanın belirli bölümlerinde ve uyanık olunan zamanlarda gerçekleşir.

Aşırı terleme bazen ciddi bir problemin de belirtisi olabilir. Anormal terleme, baş dönmesi, bulantı ve göğüs bölgesinde ağrı şikâyeti ile birlikte gerçekleşiyorsa acil olarak bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Aşırı Terleme için hangi doktora gidilir ve ne zaman?

  • Günlük yaşam kalitemiz ve düzenimiz bozulmaya başladıysa
  • Duygusal problemler yaşatıyorsa
  • Sosyal çevremizde ve hayatımızda sıkıntılar oluşturuyorsa
  • Ani bir şekilde normalden aşırı düzeyde terleme sorunu başladıysa
  • Sebepsiz gece terlemeleri durumunda

Aşırı terleme tedavisi ankara

Aşırı Terleme Nedenleri

Terleme insan bedeninin kendini soğutmak için gösterdiği biyolojik bir olaydır. Terleme mekanizmasını sinir sisteminin uyarısı ile ter bezleri gerçekleştirir. Avuç içi veya tabanlarda yaşanan, sinir sitemince uyarılmış ancak normalden aşırı tepki ile cevap verilmesi nedeniyle oluşan birincil ya da esansiyel adı verilen stres ve gerginlikle de artış gösteren bir tipi vardır. Birincil düzeydeki hastalık için tıbbi bir neden bulunamamakla beraber kalıtsal olduğu düşünülmektedir. Diğer bir tip olan ikincil aşırı terleme durumu tıbbi kaynaklı nedenlerle oluşan durumdur. İkincil tip birincil tipe oranla daha az görülmektedir. İkincil tip terleme durumunda terleme vücudun her bölgesinde görülebilmektedir. İkincil terlemeye neden olabilecek rahatsızlıklar şunlar olabilir; Diyabet, Menopoz, Tiroid rahatsızlıkları, Kan şekerinde düşüklük, Kalp krizi, Sinir sisteminde bozukluklar, Enfeksiyonlar, Bazı Kanser Türleri. Ayrıca aşırı terleyen kişilerin cilt enfeksiyonuna yakalanma riski de artmaktadır.

Önerilen Konumuz:   SAÇ VE A VİTAMİNİ